Wybór stolarki okiennej – na jaką się zdecydować.

Stolarka okienna, czyli po prostu okna to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu, od którego zależy nie tylko skuteczna ochrona wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi, ale i komfort życia mieszkańców. Spełniają więc podobną funkcję, jak solidne, bezpieczne drzwi zewnętrzne i do ich właściwego wyboru powinniśmy podchodzić z taką samą starannością. Nie da się ukryć, że obecnie produkowane okna jedynie swoim wyglądem przypominają te sprzed kilkudziesięciu lat, a stosowane do ich produkcji materiały gwarantują nie tylko odporność oraz wytrzymałość, ale i całe dziesięciolecia bezawaryjnej eksploatacji.

Czym trzeba się kierować przy wyborze okien.

Podczas zakupu okien nie można zdawać się na przypadek i kierować jedynie ich niską, atrakcyjną ceną. Trzeba zastanowić się, jakie najlepiej będą nadawały się do naszego domu i najlepiej jest je kupować w renomowanej firmie, salonie firmowym producenta, gdzie możemy liczyć na szereg usług dodatkowych, takich jak np. fachowy montaż wliczony w cenę. Wielu producentów chętnie realizuje też indywidualne zamówienia klientów, potrzebujących okien o nietypowych kształtach lub rozmiarach. Kolejnym dylematem, przed którym często stajemy, jest rodzaj materiału, z jakiego wykonano ramy, a tu najczęściej możemy wybierać spośród trzech, PCV, drewna i zyskującego coraz większą popularność aluminium. Każdy ma swoje zalety i wady, z którymi warto się zapoznać.

Okna z PCV – tanie, trwałe i łatwe do konserwacji.

Ramy okien wykonane z tworzywa sztucznego, PCV, przyciągają przede wszystkim swoją niską ceną, choć jakości także zazwyczaj nie można nic zarzucić. Ich najważniejszą zaletą jest wysoka trwałość, wynikająca bezpośrednio z właściwości materiału użytego do produkcji. Prawidłowo zamontowane i regularnie konserwowane bez problemu posłużą nawet 20 lat, a niektóre modele z powodzeniem przetrwają 50. Okna z tworzyw sztucznych gwarantują też wysoki stopień szczelności, stanowiąc bardzo dobrą izolację termiczną pozwalającą znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Materiał, z jakiego je wykonano, gwarantuje też dobrą izolację akustyczną, chroniąc pomieszczenia przed hałasem zewnętrznym, co można zauważyć również w przypadku plastikowych drzwi wejściowych. PCV jest nie tylko odporne na czynniki atmosferyczne, deszcz, śnieg czy zmiany temperatury, ale i na czynniki biologiczne, nie poddając się działaniu pleśni oraz grzybów. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to odpowiedni sposób utrzymywania takich okien w czystości, z wykorzystaniem środków dobranych do mycia konkretnego rodzaju tworzywa. Używanie niewłaściwych preparatów może uszkodzić powierzchnię ramy lub doprowadzić do jej nieestetycznego żółknięcia.

Drewno – ekologiczne, ale kłopotliwe w użytkowaniu.

PCV ma wiele niepodważalnych zalet, ale nigdy nie będzie w stanie dorównać jakości, jaką ma naturalne drewno. Takie okna nie tylko zaspokoją wszystkie potrzeby miłośników ekologicznych rozwiązań, są też stylowe i nadadzą naszemu domowi niepowtarzalnego charakteru. Drewno ze względu na swoje właściwości jest używane do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej od tysiącleci, będąc najlepszym naturalnym materiałem izolacyjnym. Można z niego wykonać okno o praktycznie dowolnym, najbardziej wymyślnym kształcie, co jest trudne w przypadku użycia tworzyw sztucznych. Do produkcji okien z powodzeniem wykorzystuje się wiele gatunków drewna, począwszy od zwykłej sosny czy świerku, aż po najtrwalsze, ale i najdroższe, dąb, mahoń i teak. Drewniane ramy okienne mogą mieć różną konstrukcję i spotykamy ją najczęściej w dwóch odmianach:

  • litej, wykonane z jednego kawałka drewna,
  • klejone z kilku warstw, najczęściej o przeciwnym układzie słojów, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość i zapobiega wypaczaniu się drewna np. pod wpływem wilgoci.

Ramy drewniane wyglądają z pewnością bardzo elegancko, ale wymagają o wiele staranniejszej konserwacji niż ich odpowiedniki z PCV. Drewno jest niestety podatne na wspomnianą wilgoć i mogą je uszkodzić także rozwijające się na powierzchni grzyby i pleśnie. Trzeba je więc zaimpregnować, powinno też być właściwie przesuszone, zanim trafi na linię produkcyjną. Dużą zaletą jest z kolei łatwość naprawy, a uszkodzony fragment ramy można w większości przypadków po prostu wymienić. W oknach z PCV jest to niemożliwe i trzeba wymienić całe skrzydło okienne, a nie pojedynczy element.

Okna aluminiowe – nowoczesne i energooszczędne.

Ten rodzaj nowoczesnych i funkcjonalnych okien w ostatnich latach przebojem zdobywa rynek, mimo że jeszcze niedawno stosowano je tylko w budynkach użyteczności publicznej lub budownictwie komercyjnym. Na przeszkodzie montażu w naszych domach czy mieszkaniach stały wysokie ceny, które jednak powoli spadają. Zaczynamy doceniać ich liczne zalety, a zwłaszcza niską wagę oraz najwyższą trwałość. Ramy wykonane z aluminium są praktycznie niezniszczalne, całkowicie odporne na zmienne warunki atmosferyczne i niewymagające dodatkowego zabezpieczenia przed korozją poza anodowaniem lub malowaniem proszkowym. Nie odkształcą się pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury, nie szkodzą im też prawie żadne czynniki chemiczne i biologiczne.

Aluminium charakteryzuje się także wysoką plastycznością, co pozwala na praktycznie swobodne ukształtowanie ramy, zgodnie z wymaganiami odbiorcy i niemal w dowolnym, zamówionym przez niego kolorze. Same ramy mogą być węższe i to bez żadnych strat ich wytrzymałości. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy je jedynie raz na jakiś czas umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Wadą jest niestety brak jakiejkolwiek możliwości naprawy pojedynczych elementów ramy, niemożliwa jest także jej renowacja i nie uda się usunąć powstałych rys lub wgnieceń. Okna są też zimne w dotyku, wprowadzając do pomieszczenia nieprzyjemne odczucie chłodu, choć można ten problem rozwiązać, wybierając modele drewniane, mające zamontowane zewnętrzne nakładki z aluminium. Okna zrobione z wyłącznie z tego metalu, używane w naszych warunkach klimatycznych, powinny być co najmniej trzykomorowe, ponieważ tylko takie zapewnią właściwą izolację cieplną.

Wybór rodzaju stolarki okiennej zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb czy aktualnych możliwości finansowych, jednak nie warto na tym oszczędzać, narażając się na konieczności wymiany okien w niedługim czasie. Zadbajmy także o ich prawidłowy, profesjonalny montaż, którego w żadnym wypadku nie powinniśmy robić samodzielnie. Wymaga to sporej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego lepiej zdać się na pomoc fachowców, a firma, w której kupiliśmy okna, powinna także udzielić pełnej, wieloletniej gwarancji na wszystkie wykonane prace.

About

You may also like...

Comments are closed.