Inteligentny dom

Błyskawiczny rozwój nowoczesnych technologii wydatnie poprawia jakość naszego życia, a wiele z tych rozwiązań warto również zastosować w domu, który śmiało będzie można nazwać inteligentnym. Pojęcie to pojawiło się w prasie fachowej już jakiś czas temu, a sam pomysł opiera się na pełnej kontroli pracy domowych urządzeń elektrycznych przy zastosowaniu centralnego systemu sterowania.

Ciężko byłoby znaleźć dom bez wydajnej wentylacji lub klimatyzacji, centralnego ogrzewania czy systemu alarmowego chroniącego przed wizytą niezapowiedzianych gości. Dotychczas pracowały one niezależnie od siebie, ale w domu inteligentnym są zintegrowane w jeden wspólny system, w którym praca jednego elementu jest bezpośrednio związana z innym. Kiedy w danym pomieszczeniu dojdzie np. do małego lub większego pożaru, a zadymienie zostanie wykryte przez czujniki dymu, to w tym samym momencie włączy się wentylacja oraz alarm z jednoczesnym powiadomieniem straży pożarnej.
Jeszcze do niedawna tego typu centralne sterowanie wymagało położenia w domu dziesiątek, a nawet setek metrów kabli i takie rozwiązania ciężko było nazwać w pełni funkcjonalnymi. Jednak obecnie wraz z rozwojem technologii transmisji i łączności bezprzewodowej, można do sterowania poszczególnymi instalacjami wykorzystać internet. Pozwoli to również na ich kontrolę za pomocą smartfona, którym z powodzeniem będzie można zdalnie włączyć ogrzewania czy oświetlenie podczas naszej nieobecności.

Najważniejszą zaletą inteligentnego domu jest jednak duża oszczędność kosztów zużywanej w nim energii elektrycznej. Sprzyja temu między innymi pełna kontrola nad włączaniem światła w określonych porach czy regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, w zależności od tego, czy jest aktualnie używane.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required